akü şarj lambası hafif kırmızı niye yanar

akü şarj lambası hafif kırmızı niye yanar

Mesajgönderen kerasus tarih Pzr Kas 07, 2010 6:23

akü şarj lambası ara ara hafif kırmızı yanıyor neden olabilir acaba cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
kerasus
Üye

Re: akü şarj lambası hafif kırmızı niye yanar

Mesajgönderen MESRUR tarih Pzt Kas 08, 2010 3:42

rölanti düzensizliğinden veya şarj motorundaki bi arızadan dolayı,aracın şarj ını bi ölçtürmekte fayda var.
Şenol (Lada ustası değilim sadece iyibir Lada severim)
MESRUR
Hiperaktif üye

Mesajgönderen bbasan tarih Pzt Kas 29, 2010 9:48

şarz Dinamo kojektörünü değiştirirsençözüm olabilir (9tl)
bbasan
Yeni üye

Mesajgönderen CaglaR tarih Pzt Ara 13, 2010 11:46

Aynı sorunu bende yaşadım. Aracın sarj dinamosu üstünde bulunan diyot tablosunu değiştirdiğinizde sorun çözülecektir. Muhtemelen bu diyot tablosu üzerindeki diyotlardan biri bozuk veya çatlamış durumdadır. Parça fiyatı 20TL civarında.
CaglaR
Yeni üye

Mesajgönderen ibrahimgundogdu tarih Prş Ara 30, 2010 6:53

evet aynı problemi bende yaşadım akü ışığı hafif yanıyodu yanma olmadan önce yetkili serviste şarj dinamosunun üzerindeki kollektoru değiştirttim ondan sonra ışık yanma problemi oldu. Tabi önemsemedim ve bi süre sonra şarj dinamosu alev alarak yandı silecek suyuyla zorla söndürdüm ve yeni dinamo olmak zorunda kaldım dinamoyu değiştirince ışıkda söndü büyük ihtimalle bi yerde kaçak oluşuyor sanırım...
ibrahimgundogdu
Üye

Mesajgönderen emre710 tarih Cum Mar 11, 2011 7:05

Kerasus Aynı problem bendede mevcuttu sorun tamamı ile alternatör içindeki diyot tablası ve konjektörden kaynaklınıyor.Bir Elektrikçiye git ama lada elektrikçisi akünün şarjını bir ölçtür.Normal değeri 14,1 ve 14,4 olması lazım.Düşükse şarj dinamosunun dediğim parçalarını değitirt.Aksi Takdirde birgün yolda kalırsın ondan sonra benim gibi çekiciyle servise gelirsin.Bu arada Ne zamandır bu sorun var eğer bu sorundan çoktan beri şikayetçiysen aküyü değiştirmende gerekebilir Çünkü bozuk ve değeri kadar şarj olmayan akü bir zamandan sonra bozuluyor.
Emre Gündoğdu
2001 Lada Samara

Eğer ki Yolda Ahmak Durumuna Düşmek İstemiyorsan Bir Ladayla Asla Uğraşma

Resim
emre710
Aktif üye

Dön ELEKTRİK / ELEKTRONİK / ATEŞLEME SİSTEMİ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir