LADA SAMARA SU GİBİ YAKIT TÜKETİMİ

Teknik bilgiler/Sorunlar/Çözümler

LADA SAMARA SU GİBİ YAKIT TÜKETİMİ

Mesajgönderen hannover tarih Cmt Oca 08, 2011 5:44

merhaba arkadaşlar,
yaklaşık bir ay oldu 92 model samara aldım benim ilk arabam bu arkadaşlar, araçlardan nerdeyse hiç anlamıyorum. bir arkadaşımın aracılığıyla aldım motor yürüyen fena değil iyi. kışlık bakımlarını yaptırdım, aracı şehir dışından getirdim yaklaşık 450 km yol geldim 20 gün önce, lpg ile geldim 67-70 tl yaktı, yaklaşık km ye 15 kuruş yaktı, burada şehir içi dur kalk aşırı fazla istanbuldan farkı yok, 9lt (20 tl) tüp ile 72 km yapıyorken cuma gününden bu tarafa 55 tl gaz 30 tl benzin ile 240km yaptım, lpg ayara götürdüm vana sonuna kadar açıkmış dediler ayar yaptılar bu ayardan önce yine 20 tl gaz ile 62km yaptım, ayardan sonra 55 tl gaz 30 tl benzin ile 240km yaptım dün tekrar götürdüm yeniden ayar yaptılar gaz kaçağına baktılar bişey yok bu sefer bahaneyi subaplara buluyorlar, herkes kafadan birşey söylüyor arkadaşlar ne yapacağım gaz yetiştiremiyorum son ayardan sonra 20 tl gaz aldım 35 km yaptım ve şimdi içinde gaz yok. lada kokluyor biliyorum ama 3000 cc motorları geçti. acil yardımlarınızı bekliyorum.
hannover
Yeni üye

Re: LADA SAMARA SU GİBİ YAKIT TÜKETİMİ

Mesajgönderen MESRUR tarih Pzr Oca 09, 2011 4:29

Forumdan öğrendiğim kadarıyla; gaz filtresi varmiş onu değiştirin birde distribütör bakımı buji bakımı falan yapın ,dur kalk yaparken gereksiz gaz basmayın.
Şenol (Lada ustası değilim sadece iyibir Lada severim)
MESRUR
Hiperaktif üye

Mesajgönderen umut67 tarih Sal Oca 11, 2011 10:34

selam öncelikle gecmiş olsun arkadasım 1. olarak ateşleme problemi 2. olarakta sibop ayarından kaynaklanır ama senin sıkıntın anlattıgına göre ateslemede problem var bunu çözmen için yapman gereken 3 sey var distribütör,buji kabloları,bujiler bunlarda problem varsa neyapsan yakar bak bunlar ucuz parcalar mümin beye orjinalinden sipariş ver degiştir birde karbüratörün hava alıyomu diye kontrol et vidalarını araban soguk iken sık güzelce distribütörü degiştirince güzel birde avans ayarı yaptır ama benzinde yaptırmanı tavsiye ederim yakıtın düşecektir sen bunları yap he birde distribütörü kendinde degiştire bilirsin üstündeki işaretleri aynı sekilde takarsan ayar istemez avans ayarı ama sen genede yaptır aklın kalmasın bunları biyap yenile gaz ayarına da sana yardımcı olurum saygılarımla
akcakoca
umutATAMAN
artık vegacı oldum
2000 VEGA STW
renk: FÜME
81 KB 980
umut67
Aktif üye

Mesajgönderen hakangemini tarih Cmt Oca 15, 2011 3:23

Gaz kaçağı olması da kuvvvetle muhtemel.
hakangemini
Yeni üye

Mesajgönderen muzaffer09780 tarih Cmt Oca 15, 2011 5:06

öncelikle aracınız hayırlı olsun

şehir dışı 150 yaktığını yazmışsınız. bence bu kış şartında ve karbüratörlü araç için iyi bir değer.

ama şehir içi yakıtınız fazla. ama bu şehir içi kullanımı yani 70 km yol yapıyorum diyorsunuz. bunu mesela 8er 10ar km gibi kısa mesafelerde yapıyorsanız normaldir. çünkü bütün araçlar normal çalışma ısısına gelene kadar normalden fazla yakar.
veya şehir içi kalkışlarda ani kalkışlar yapıyorsanız bu durum da çok etkiler. her zaman sakin sakin kalkmak en ekonomik olanıdır.
birde karbüratörünüz eski ve hava alıyorsa oda çok yakmanıza neden olur.

mesela bende 2000 samara lamıştım şehir içi kullanımda benzinde
(litresi 2,80TL iken) km de 310-320 yakıyordum (11-12litre/100km)
hemen hemen 2 güne bir tamircime gidiyordum çok yakıyor diye.
2 ay boyunca gittim geldim. sonradan gaza yavaş yavaş basmaya başladım ve
(benzin litresi 3,20 TL oldu) km de 280 yakmaya başladım. (8,5-8,8 litre / 100km)

ama 20TL ile 35 km yapmak ve gazın bitmesi ya kaçak var yada gaz yerine hava basmışlar.
Muzaffer DEMİRTAŞ
2000 samara hb.
İZMİR - Konak
01.04.1978
Kullanıcı avatarı
muzaffer09780
Üye

Mesajgönderen lilolilo tarih Çrş Oca 26, 2011 12:25

merhaba aynı proble bende de vardı sorunu yavaş yavaş çözdüm ,bütün sorun gaz donanımında ek olarak karbüratör
benim gaz filtresinin olduğu yerden kaçak çıktı,yakıtım az bi oran düştü daha sonra tekrar gittim bu seferde regülatörde kaçak çıktı onuda değiştirdim sorun 3/2 si çözüldü
karbüratör hava alıyor benim onuda deüiştiricemhiç bir sorun kalmıyacak,buji ,buji kabloları ,susbab ayarı hepsi yenilendi ;)
lilolilo
Yeni üye

Mesajgönderen hannover tarih Prş Oca 27, 2011 9:38

teşekkür ediyorum arkadaşlar cevaplarınız için, distribütörü iki ay olmadı değişeli, benzin otomatiği, hava filtresi, yağ filtresi, iki gün önce yeni akü hepsini değiştirdim, gaz kaçağı kontrolü yaptırdım bir şey çıkmadı, ama yakıt yine düşmedi, ayrıca burda öyle mükemmel usta varki bir tarafı yapıyorlar diğer tarafı bozuyolar, gaz ayarı yapanlar bu sefer bahaneyi subaplara fatura ediyolar, anlıyacağınız sanayi ile kanka olmaya başladım burdaki ustaların yüzünden, parçalarda ateş pahası nerdeyse mercedesle yarışıyor.
hannover
Yeni üye

Mesajgönderen alaca45 tarih Sal Mar 08, 2011 3:58

öncelikle bu siteyi kuranlardan ve burada paylaşımda bulunan arkadaşlardan allah razı olsun.

2010 temmuz ayında 94 model lada samara sedan marka bir araç aldım.ladayla ilk tanışmam. açıkcası arabayı dış görünüşüne bakarak ve fiyatı makul olduğu için fazla araştırmadım. o zamandan beri sanayiye gidişim sıklaştı. daha önce de eski model arabam oldu ve çok sanayiye gitmiştim ama arabam sonunda saat gibi oldu. ladadan bir türlü verim alamadım.anlayacağınız yakınmam sık sanayiye gitmekte değil ustasını bulamamakta.
bu siteyi forumu inceledim ve size güvendiğim için vereceğiniz bilgiler ışığında sanayiye gideceğim.

madde madde cevaplarsanız sevinirim teşekkürler;

sorunlar
1- aracın motoru dizel gibi çalışıyor
2-aracım tekleme yapıyor
3-aracın göstergeleri araba çalışırken giderken bazen yanıp sönüyor
4- aracım çok yakıyor (100 km 18 litre lpg)

sorunlarım için yaptığım işlemler:

1- aracım dizel gibi çalışıyor;
bununla ilgili 7 ustaya gittim. Motordan yatak vurması mı etek vurması mı ne yapıyormuş hararet görmüş dediler. motor ustalarının 2’si kesinlikle motor istiyor dedi. 1’i sen bilirsin ileride büyük arızası olabilir dedi. Diğer 4 tanesi de bu sadece ses yapar böyle kullan zararı yok dedi.
Hararet gören ve bu sesi yapan vuruntu yapan araç için tavsiyeniz nedir?

2-aracım tekleme yapıyor;
Bu sorun için lada servisine gittim usta dispiritör(80 tl) değiştirdi, sibop ayarı(40tl) yaptı tekeleme durmadı. Otogaz ustasına gittim beyindendir diye o dedi ki ‘bu araba üç silindir çalışıyor git ustana yaptır.’ Lada servisine tekrar gittim bir tane buji değiştirdi o gün bugündür tekleme yok şükür. Sonra komple kabloları bujileri değiştirdik.

3- aracın göstergeleri çalışırken de bazen yanıyor hidrolik yağı koy dediler.

4- en önemli sorun yakıt sorunu 100 km de 18 litre gaz yakıyor. Ortalama km de 38 krş.
a) Dispiritör değişti
b) buji ve buji kabloları değişti
c) sibop ayarı yapıldı
******bundan başka yapmam gereken işlemleri sırasıyla yazarsanız sanayiye daha bilinçli giderim.vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler….

Bir de Manisa-izmir çevresinde lada samaranın sorununu bir bakışta anlayacak ve bir defada çözecek gerçek usta varsa tavsiyelerinizi beklerim….
alaca45
Yeni üye

Mesajgönderen MESRUR tarih Sal Mar 08, 2011 4:41

Dostum üç yerdede aynı şeyleri yazmışın bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bir yerede yazsan cevap lıyacaklardır ,şüphen olmasın.Dizel gibi çalışması ilk akla gelen sibop ayarıdır ,ladanın ayar pulu farklıdır herkeste yoktur sibop ayarını yapamıyorlardır.
Şenol (Lada ustası değilim sadece iyibir Lada severim)
MESRUR
Hiperaktif üye

Mesajgönderen sam11 tarih Pzt Nis 11, 2011 12:05

öncelikleherkese slm lar arkadaşlar bende bitane lada samra 92 moldel var racacım cok aşırı yakıyor lpg beyni buji bujikablolarını degiştirdim amayakıtı hiç düşmüyor 10 tl lik kpg ile 25 km zor yapıyor ortala km başına 400 krş yakıyor artık 2 günde bi lpg ayarı yapıp gaz kaçagına bakıyolar bıktım artık yakıtn bilgisi oaln arakdaşlar lütfen yardımcı olsun teşekrüler..
sam11
Yeni üye

Sonraki

Dön Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 12 misafir