Samara - vuruntulu çalışma

Samara - vuruntulu çalışma

Mesajgönderen Cakmuunburak tarih Pzt May 27, 2013 11:27

Öncelikle selamlar. Yağ değişim vakti geldiği için aracımın yağını değiştirdim. Yaklaşık bir buçuk ay önce. Sonra arabam sabahları rölanti tutmamaya başladı ve gazdan ayağımı çekince istop etmeye başladı. Gazını, rölantisini ayarladım, biraz düzeldi. Sonra geçenlerde Ankara'dan Afyon'a gittim. Arabam normalde de radyatörün kenarından su eksilttiği için suyuna bakayım dedim. kapağı açtım su ekledim. Sonra kapaktaki metal parça elime geldi. Ben de kapağı öylece taktım. Geri dönerken Emirdağ içinde dolaşırken arabamın su kaynattığını farkettim durunca. Su falan ekledim. Adamın biri radyatörü şişletmem gerktiğini söyledi. Ankaraya dönünce baktım çabuk hararet yükselmeye başlıyor. Bir de vuruntulu çalışmalar arttı. Bazen işıklarda istop etmeye başladı. Ustayı arayıp gititm. O da kapağı değitirdi. Kapaktaki metal parça.basıncı ayarlıyormuş. Hararet düzeldi. Radyatörü de yaptırdım. Su ve yağ eksiltmesi yok. Zorluyorum, hararet de yapmıyor. Yalnız hala vuruntulu çalışıyor sabahları sanki bi buji arızalı gibi ve ısınınca gidiyor. Arada stop etme olayı da oluyor. Ustayı ilk aradığımda silindir kapak contasının çürümüş olabileceğini söylemişti. Gidince su kapağındanmış dedi ve dğiştirdi. Ama korkum şu, acaba contada problem var mı ve kapak taşlama olayı gerekir mi. Yoksa gözden kaçan başka bir şeymi var. Bujiler ve kabloları iyi, arabanın çekişi ve yakıt tüketiminde kötüleşme yok. Ama endişeliyim. Bilenler tecrübelerini paylaşırsa memnun olurum.
Cakmuunburak
Yeni üye

Re: Samara - vuruntulu çalışma

Mesajgönderen nagano tarih Cum May 31, 2013 7:15

Bildiğim kadarı ile silindir kapak contası arızası kendini egzoztan belli ediyor.Araç egzoztan ya mavi yada beyaz duman atıyor.Mavi atarsa yağ, beyaz atarsa su yakar aracınız bunun sebebide contanın arasından sızan yağ veya suyun pistonlarda küçük küçük yakılması ve egzoztan dışarı atılması.Tecrübeli arkadaşlar daha ayrıntılı yazarlar.
nagano
Yeni üye

Re: Samara - vuruntulu çalışma

Mesajgönderen samara tarih Çrş Haz 05, 2013 6:11

2 ve 3 silindirler arasında conta yanığı var gibi .
bujilerin tamamını sökün ve kabloları çarpılmayacak bir mesafeye uzaklaştırın.
parmağınıza bir bez dolayıp buji deliklerine teker teker bastırın. bu arada birinden rica edin marşa kısa süreli bassın.
her silindirde tepme basıncı aynı mı kontrol edin. büyük bir ihtimalle orta iki silindirde tepme hissedilir derece düşük olacaktır.
eğer düşük ise conta değişecek
Kullanıcı avatarı
samara
Güven Oto Forum Moderatörü

Dön Sohbet Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir