lada samara sente ayarı

Teknik bilgiler/Sorunlar/Çözümler

lada samara sente ayarı

Mesajgönderen burak94 tarih Prş Ağu 20, 2009 10:07

arkadaşlar lada samara nın sente ayarı nasıl yapılır.Bayhan usta şu işi bir detayıyla anlatıver bana lütfen bulunduğumuz yere yakın tamirci yok triger kayışı koptu yedeği var nasıl değiştiririz ayarı nasıl yaparız.
burak94
Yeni üye

Re: lada samara sente ayarı

Mesajgönderen umut67 tarih Pzt Haz 28, 2010 12:51

selamun aleyküm arkadasım gecmiş olsun öncelikle
sente ayarını hemen anlatayım ( kendim yaptıgım için) öncelikle trigein oldugu yerdeki kapagı sök 3 vidası var sonra sarj dinamosunu kayısını cıkar sonra sarj dinamosunu kayısının takılı oldugu kasnagı sök sonra dişli nin üstünde bi nokta var onu bul bulduktan sonra şimdi sıra geldi blok duvarında yag pompasının üstünde bi ( v ) seklinde kesik var motorun üstünden dogru bakarsan görecenonu gördüysen şimdi sıra ayarında dişlinin üstündeki noktayla o nokta üst üstte gelecek sekilde ayarlamak bunun içinde kayısı o dişliye tak ve saat yönünde o noktaya sıfıra sıfır gelecek sekilde ayarla ilk ama 2 ,3turcevir ondan sonra ayarla evet şimdi pistonların ayarlandı diyelimki sıfır risk istiyorum ben buna inanamadım ozzaman yapcan iş hemen bujiyi sök ve bi tornavida al eline içine sok baktın piston yukarda yani ölü noktada işlem tamamdı kesinlikle dogru bu sefer şimdi gelelim üst sibop dişlisini ayarlamaya

önce dişlinin dişli kısmının hemen kenarında bi cizgisi var onu bul evet onuda bulduk şimdi ayarı hani ilk kapagı sökmüştük ya muhafaza kapagı onun arka üst vida yeri varya onun bi kac santin sonra dişliye dogru 90 derece kavisi var dişliye bakıyoo işte bu noktada 2ci noktamız şimdi sıra iki noktayı biyerde birleştirmek yine bunuda saat yönünde ayarlamadan 2,3 tur döndür ama dikkat et eline sıkısır döner cünkü serttirde eline 17 yıldızı al cevir yavaş yavaş gelelim ayara yavaş yavaş 2 noktayı biyere getirene kadar cevir evet noktalar birbirine baktıgında işlem tamam sırada kayısı takmak gergi bilyasını iyice gevset sonrada kayısı ilk alttaki dişliye tam oturt sonra en sibop dişlisine dişi dişine gelecek sekilde asagıyı döndürmeden oturt sonra devirdayim ordan gergi bilyasından gecir evet gecirdikten sonra şimdi gergisi kaldı bilyada büyük bi sabit samun var kaçtı unuttum onun bi kenarına yakın yerden 17 somun gecmekte sabitlemen için kenara yakın yer yukarda kalacak germeden buna dikkat et germek içinse saat yönünün ters istikametine dogru hafif hafif sık ince ince hem cevir hem parmagınla kontrol et cok az zaten ayarı öle fazladegil baktın ne cok sert nede cok yumusak 1 santimi gecmicek sekilde esnek onu tut ve 17 anahtarla digerini sıkcok asırı da sıkma bu seferde bilyaya zarar verirsin
şimdi sırada ayarımız olmuşmu olmamısmı kontrolde sibop dişlisini 17 anahtarla tut 2.3 tur cevirecez cevirdik şimdi hani onun üstünde noktalar vardıya karsılıklı o noktaları yine biyer getiriyoruz getirdik şim asagı egilip krang dişlisinin üstündeki noktalara bakıyoruz eger aynı üst üstte geliyosa işlem tamam dır sente ayarımız olmuştur
şimdi sarj kasnagını takıyoruz sarj kayışını takıp gerdiriyoruz işlem tamam tek kapak kaldı onu takma

evet şimdi besmeleyle marsa gecip basıyoruz arabanın baska bişeyi yoksa hadi hayırlı ugurlu olsun kazasız belasız yolculuklar dilerim

işlem bukadar eger anlamadıgın biyer olursa sorman yeterli elimden geldince yardıma hazırım arkadasım ben kendim samarama yaptım vede bini yorum okadarda iyi olduki anlatamam süper benim burdada lada dan anlayan olmadıgı için ve bende bi lada hastası ve bagımlısı oldugum için kendim yaparım herseyini
tekrar geçmiş olsun saygılarımla
akcakoca
umutATAMAN
artık vegacı oldum
2000 VEGA STW
renk: FÜME
81 KB 980
umut67
Aktif üye

Mesajgönderen FikretOCAL tarih Cum Eyl 10, 2010 6:01

Değerli Umut Arkadaşım. 2001 1.5i samara ile yolda kaldım. Triger kapağı altından şıkır şıkır ses geliyor, su akıyor ve duman çıkıyor.Devirdaim bilyesi dağılmış. Bunu bir servise telefon edip belirtileri anlatınca söylediler. Sesi duymayıp devam etsem çıkacak problemin haddi hesabı yok. Telefon ettiğim bir servis, Herhengi bir servise yakınsam motoru zorlamadan ve su takviyesine dikkat ederek gidebileceğimi, başka bir servis ise gelip çekerek almaları gerektiğini hiç kullanamayacağımı söyledi. O sırada bir otomobil durarak tamirci olduklarını yardımcı olabileceklerini belirttiler. Servislerin bulunduğu şehir ciddi uzak, tamirciyiz biz çekelim zaten o tarafa gidiyoruz denen şehir 25 km. Arabayı bağladık, direksiyona onlardan biri geçti şehirlerarası yolda bu halde 80- 90 km/h hızla kamyon vs. sollayarak 25 km. gittik. Ben yan koltukta ömrümden birkaç yıl o halde yedim. Tabi başlangıçta para konuşmadık. Adamlar orjinal yedek parça hemen buldu geldi taktı, iyi güzel. Bi hesap çıkardılar parça parası hariç, parça parasının .... katı işçilik. Uzun hikaye...Lafın kısası bu anlatımınız için sonsuz teşekkürler, inşallah ihtiyaç olmaz ama şehirler arası yollarda olursa parça göndertmek kolay işçiliği araba çekmeye gerek kalmadan kendimiz yapabilmeliyiz.
FikretOCAL
Yeni üye

Mesajgönderen umut67 tarih Cmt Eyl 11, 2010 4:55

selam sayın fikret bey rica ederim öncelikle ramazan bayramınızı en içten dileklerimle kutlar nice saglık,mutluluk dolu bayramlar dilerim çok geçmiş olsun basınıza gelenlerden ötürü cok üzüldüm bazen oluyo böyle hiç beklemediginiz anda tatsızlıklar anlasılan sizde nacar kalmışsınız ben bildigim basıma gelen konular hakkında elimden geldigince anlatmaya calışıyorum tabiki kusurumuzda olursa af ola şöyle söyleyeyim bu siteyi bulduktan sonra cok sevindim güvenotoya bende sonsuz tesekkür ediyorum sayesinde arabalarımız orjinal parca ve uygun fiyata alabiliyoruz arkadaslarımız sagolsunlar her konuda bildiklerini en ince ayrıntısına kadar paylaşmışlar bu sitede olup ladacıysanız yolda kalmanız cok zor bence sitedeki arkadaslarımızda bu konularda cok duyarlılar ve yardıma her zaman hazır ve nazırla cok saolsunlar eger yardımcı olabildiysem ne mutlu bana benim en korktugum seydi aslında bizamanlar sente ayarı ve sonunda bulmuştum nasıl yapıldıgını ve ardındanda yolda kalmıştım :) ve ladacıyız yanımızda her zaman trigerin yedegi bulunur hemen cıkarıp orda yapmıştım ama cok kontrol ettim bildigim halde eger ayarı tamam anlattıgım gibide yaparsanız arabanız süper oluyo vede hiç bir problem yasamadım ALLAHa sükür neyse ben cok konuştum heralde lafıdaha fazla uzatmayayım tekrar gecmiş olsun saglıkla saglıcakla kalın saygılarımla
akcakoca
umutATAMAN
artık vegacı oldum
2000 VEGA STW
81 KB 980
umut67
Aktif üye

Mesajgönderen FikretOCAL tarih Cum Eyl 24, 2010 2:57

Sn Umut Bey, bazı nedenlerden dolayı şimdilik sık ziyaret yapamadığımdan yazınızı yeni okuyabildim, kusura bakmayın. Cevabi yazınıza ve nezaketinize çok teşekkür ederim. Sağlık ve huzur dolu günler dilerim.
FikretOCAL
Yeni üye

Mesajgönderen gunel tarih Pzt Kas 01, 2010 2:15

umut67 yazdı:selamun aleyküm arkadasım gecmiş olsun öncelikle
sente ayarını hemen anlatayım ( kendim yaptıgım için) öncelikle trigein oldugu yerdeki kapagı sök 3 vidası var sonra sarj dinamosunu kayısını cıkar sonra sarj dinamosunu kayısının takılı oldugu kasnagı sök sonra dişli nin üstünde bi nokta var onu bul bulduktan sonra şimdi sıra geldi blok duvarında yag pompasının üstünde bi ( v ) seklinde kesik var motorun üstünden dogru bakarsan görecenonu gördüysen şimdi sıra ayarında dişlinin üstündeki noktayla o nokta üst üstte gelecek sekilde ayarlamak bunun içinde kayısı o dişliye tak ve saat yönünde o noktaya sıfıra sıfır gelecek sekilde ayarla ilk ama 2 ,3turcevir ondan sonra ayarla evet şimdi pistonların ayarlandı diyelimki sıfır risk istiyorum ben buna inanamadım ozzaman yapcan iş hemen bujiyi sök ve bi tornavida al eline içine sok baktın piston yukarda yani ölü noktada işlem tamamdı kesinlikle dogru bu sefer şimdi gelelim üst sibop dişlisini ayarlamaya

önce dişlinin dişli kısmının hemen kenarında bi cizgisi var onu bul evet onuda bulduk şimdi ayarı hani ilk kapagı sökmüştük ya muhafaza kapagı onun arka üst vida yeri varya onun bi kac santin sonra dişliye dogru 90 derece kavisi var dişliye bakıyoo işte bu noktada 2ci noktamız şimdi sıra iki noktayı biyerde birleştirmek yine bunuda saat yönünde ayarlamadan 2,3 tur döndür ama dikkat et eline sıkısır döner cünkü serttirde eline 17 yıldızı al cevir yavaş yavaş gelelim ayara yavaş yavaş 2 noktayı biyere getirene kadar cevir evet noktalar birbirine baktıgında işlem tamam sırada kayısı takmak gergi bilyasını iyice gevset sonrada kayısı ilk alttaki dişliye tam oturt sonra en sibop dişlisine dişi dişine gelecek sekilde asagıyı döndürmeden oturt sonra devirdayim ordan gergi bilyasından gecir evet gecirdikten sonra şimdi gergisi kaldı bilyada büyük bi sabit samun var kaçtı unuttum onun bi kenarına yakın yerden 17 somun gecmekte sabitlemen için kenara yakın yer yukarda kalacak germeden buna dikkat et germek içinse saat yönünün ters istikametine dogru hafif hafif sık ince ince hem cevir hem parmagınla kontrol et cok az zaten ayarı öle fazladegil baktın ne cok sert nede cok yumusak 1 santimi gecmicek sekilde esnek onu tut ve 17 anahtarla digerini sıkcok asırı da sıkma bu seferde bilyaya zarar verirsin
şimdi sırada ayarımız olmuşmu olmamısmı kontrolde sibop dişlisini 17 anahtarla tut 2.3 tur cevirecez cevirdik şimdi hani onun üstünde noktalar vardıya karsılıklı o noktaları yine biyer getiriyoruz getirdik şim asagı egilip krang dişlisinin üstündeki noktalara bakıyoruz eger aynı üst üstte geliyosa işlem tamam dır sente ayarımız olmuştur
şimdi sarj kasnagını takıyoruz sarj kayışını takıp gerdiriyoruz işlem tamam tek kapak kaldı onu takma

evet şimdi besmeleyle marsa gecip basıyoruz arabanın baska bişeyi yoksa hadi hayırlı ugurlu olsun kazasız belasız yolculuklar dilerim

işlem bukadar eger anlamadıgın biyer olursa sorman yeterli elimden geldince yardıma hazırım arkadasım ben kendim samarama yaptım vede bini yorum okadarda iyi olduki anlatamam süper benim burdada lada dan anlayan olmadıgı için ve bende bi lada hastası ve bagımlısı oldugum için kendim yaparım herseyini

hocam geçenlerde benim samaranın triger koptu
senin sayende sanayiye gitmeden arabanın bozulduğu yerde 1 saat kadar sürede hallettik
çok teşekkür ederim....
gunel
Üye

Mesajgönderen umut67 tarih Pzt Kas 01, 2010 6:43

rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu bana saygılarımla
akcakoca
umutATAMAN
artık vegacı oldum
2000 VEGA STW
81 KB 980
umut67
Aktif üye

Mesajgönderen kasifim tarih Pzt Nis 11, 2011 4:50

umut67 yazdı:selamun aleyküm arkadasım gecmiş olsun öncelikle

kasifim
Yeni üye

Mesajgönderen kasifim tarih Pzt Nis 11, 2011 4:51

açıklama için teşekkürler
kasifim
Yeni üye

Mesajgönderen umut67 tarih Sal Nis 19, 2011 6:25

rica ederim
akcakoca