93 Samara Benzinde Tekliyor

93 Samara Benzinde Tekliyor

Mesajgönderen ono tarih Çrş Mar 28, 2012 1:33

Merhabalar
2006 yılında 93 model Samara aldım. O zamanlar LPG yoktu. Gerek yok demişti satan galerici. Ben de 3 yıl benzinde bindim. Bazen ilk çalıştırmadan sonra, yaz kış farketmeden beklemeden yola çıkarsam stop etme gibi problemler yapıyordu. Önemsemedim. Zaten çok sık yapmıyordu. 2009 ekim ayında KME marka LPG taktırdım. İlk zamanlar bir problem olmadı. LPG 'den benzine, benzinden LPG 'ye geçiyordu. Bir kaç ay sonra benzine geçmemeye başladı. Ben de nasılsa LPG 'de gidiyor diye pek önemsemedim. Fakat bir gün yolda giderken LPG bitti. Ben de nasılsa depoda benzin var diye güvenirken ne yaptımsa benzinde çalıştıramadım. Mecburen arkadaşı çağırıp bizim Samarayı benzinliğe kadar çekip LPG aldık. Araba ilk marşda LPG de çalıştı. O zaman benzindeki bu arızayı düzelttirmeye karar verdim. Sanayideki usta baktı, benzin pompası arızalı dedi. Değiştirdik, benzinde çalıştı. Ama tekleme, gaz pedalının sonlarında gaz yememe ve gücünde düşmeler vardı. Eskişehirdeki LADA servisine götürdüm. Benzin deposunu temizlettim, benzin pompasını değiştirttim, hava filtresi, akü, buji kabloları, vs bir çok parçası değişti. Bana dedikleri "benzinde çalışmaya çalışmaya karbüratör benzini unutmuş, zamanla alışır" idi. Ama araç, kırmızıda beklerken stop etme, tekleme, gaz pedalına çok basınca yavaşlama, güçten düşme problemleri devam etti. Sanayide bu sefer karbüratörü temizlettim. Zamanla düzelir dediler, ama nafile. Sıfır karbüratör almaya bile razıyım, fakat sorunun karbüratörden olduğuna emin olamıyorum. LPG de hiç problem yok. Fakat ben benzinde de gitsin istiyorum.

İkinci bir problem de şu; diyelim yoldayım. Aracı stop edip bakkala gittim. Döndüğümde ne yaparsam yapayım çalışmıyor. Öğlen vakti, hava sıcak, motor sıcak, fakat çalışmıyor. Akü sağlam. Marşa basınca sağlam dönüyor. Fakat araca ne LPG, ne de benzin gitmiyor. Arabayı ittiriyoruz, biraz hareket veriyoruz, çalışıyor. Ne zaman yolda bırakacağını kestiremiyorum. Acaba sorun LPG nin beyninde mi?
ono
Yeni üye

Re: 93 Samara Benzinde Tekliyor

Mesajgönderen MESRUR tarih Çrş Mar 28, 2012 3:49

Direk orjinal beyin alıp takıyosunuz dertleriniz son buluyor.
Şenol (Lada ustası değilim sadece iyibir Lada severim)
MESRUR
Hiperaktif üye

Mesajgönderen ono tarih Pzr Nis 08, 2012 2:04

Bir yerlerden "LADA BAKIM KILAVUZU" adında excel dosyası buldum. Orada motorun yüksek devirde düzensiz çalışması hakkında distributor arızası olacağını söylüyordu. Ama benim samara LPG de sorunsuz çalışıyor. Benzinde düzensizlik var. LPG ustası beyinde arıza yok diyor. Ne yapacağımı şaşırdım.
ono
Yeni üye

Mesajgönderen MESRUR tarih Pzr Nis 08, 2012 4:27

Ben lpg beyninden bahsetmedimki ateşleme beyninden bahsettim motor kaputunu açınca direksiyonun arka tarafında kalan parça yenisini alınca tanırsınız onu değiştirin.
MESRUR
Hiperaktif üye

Mesajgönderen ono tarih Pzr Nis 08, 2012 1:07

MESRUR yazdı:Ben lpg beyninden bahsetmedimki ateşleme beyninden bahsettim motor kaputunu açınca direksiyonun arka tarafında kalan parça yenisini alınca tanırsınız onu değiştirin.

:D
anlamayınca böyle oluyor işte.
ono
Yeni üye

Mesajgönderen ono tarih Pzr Nis 08, 2012 3:00

Aşağıdaki resimde 1 nolu parça diye tahmin ediyorum. Doğru mudur?

Resim

Büyük resim
http://onokumus.com/assets/img/lada_4.jpg
ono
Yeni üye

Mesajgönderen MESRUR tarih Pzr Nis 08, 2012 4:31

Evet kardeşim bir nolu parça ateşleme beynidir genelde butür arızaları bu parça oluşturur,aracında bir tane yedek bulunmasında yarar vardır.
MESRUR
Hiperaktif üye

Mesajgönderen murathan34 tarih Pzt Nis 09, 2012 3:30

bu araç senin ise lpg reglötörünün yerinide sağ tarafa aldırın derim hem uzak hemde aküye yakın bütün ateşleme ünitesine yakın diger kuleye montaj yaptırmanızda fayda var.
İSTANBUL
murat yılmazer
A Rh + 0534 746 49 08
2004 samara HB
34 fıa 52
murathan34
Aktif üye

Mesajgönderen ono tarih Sal Nis 10, 2012 3:31

Bugün beyin siparişi verdim, bekliyorum. Sonucu yazarım.
ono
Yeni üye

Mesajgönderen ono tarih Çrş Nis 11, 2012 11:07

Siparişler bugün geldi. Kendim ateşleme beynini, distrübütör kapağını ve tevzi makarasını değiştirdim. Biraz farketti gibi, fakat tam olarak tekleme düzelmedi. Hala gaz pedalını köklediğimde gaz yememe ve tekleme var.

Sanırım bizim karbüratörde de problem var. Karbüratörü tamamen değiştirmeden içinde değiştirebileceğim parça var mıdır? Veya ne tavsiye edersiniz?
ono
Yeni üye

Sonraki

Dön Samara

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir